Ako chrániť domáceho miláčika v chladnom období

Ako chrániť domáceho miláčika v chladnom období

Zima je obdobím, v ktorom je nutné dbať na zvýšenú starostlivosť o našich štvornohých miláčikov. Pozor, hlavne nárazové obdobie ochladenia môže znamenať pre zvieratká problém.

Niektoré plemená majú hustú srsť, ktorá ich dokáže udržať v prirodzenom teple aj pri veľmi nízkej teplote, avšak psíky s tenkou srsťou potrebujú dôkladnejšiu starostlivosť, nakoľko sú náchylnejšie na chlad. Ako ich teda v týchto prichádzajúcich chladných dňoch správne ochrániť a uľahčiť im život?

Pripravte psíkovi teplé prostredie

Ak máte psíka vonku, dbajte na to, aby jeho búda bola permanentne zateplená, aby do nej nefúkalo. Najlepšie je vysypať búdu drevitou vlnou, ktorá nenasáva vlhkosť a je málo prašná. Existuje aj tzv. vyhrievanie pre psov, ktoré je možné položiť priamo do búdy. Poprípade môžete dať cez vchod nejakú vhodnú látku. V prípade ozaj extrémnych mrazov prichýľte psíka aspoň počas noci k Vám domov, alebo aspoň do garáže. Niektoré plemená nemôžu byť počas silných mrazov vonku vôbec, napr. ratlík, boxer, či doberman.

Prechádzky počas zimy

Na prechádzku so psíkom sa odporúča ísť hlavne vtedy, keď sa ukáže slnko. Najideálnejšie pred obedom, alebo popoludní, keď už sú teploty o niečo vyššie. Vyhýbať by ste sa mali hlavne prechádzkam v skorých ranných a neskorých večerných hodinách. Pri zimných prechádzkach je dobré myslieť aj na vhodné oblečenie pre psíka, ktoré by malo siahať po krk a po spodnú časť chvosta a chrániť jeho bruško. Pozor aj na to, ako dlho trávite čas vonku. V zime je dobré obmedziť dĺžku pobytu, pretože aj keď je psík dobre oblečený, uši, labky a chvost sú predsa o niečo viac náchylnejšie na podchladenie a omrzliny.

Dbajte na starostlivosť o pokožku a srsť

Aj počas zimy potrebuje mať psík upravenú a čistú srsť. Suché a chladné počasie nemusí na pokožku domáceho miláčika vplývať dobre. Pozor hlavne na neosrstené časti psieho tela, ktoré môže toto počasie poškodiť. Chrániť sa mu pomôžete napríklad doplnkom stravy na peknú a zdravú srsť, či prírodným zvlhčovačom, ktorým je kokosový olej. Dokáže udržať pokožku zdravú a dokonca je prospešný na popraskané labky, ušká, chvost zvieratka. Psíka v zimných mesiacoch kúpte určite len vo vnútri a nezabudnite sa uistiť, že je dôkladne suchý, kým ho pustíte von. Na zimu psa nestrihajte, počkajte až na teplejšie mesiace (napr. na jar). Srsť vášho miláčika ho počas zimy zahreje a bude mu teplejšie. Zabúdať by ste však nemali ani na pravidelné prečesávanie, čím srsť zbavíte odumretých starých chlpov a prekrvíte pokožku.

V mrazoch dostávajú zabrať aj labky

Všímajte si, či sa zvieratku nevytvárajú trhliny na labkách, ktoré môžu vzniknúť kvôli snehu, ľadu alebo dokonca posypovej soli. Zimný a suchý vzduch môže vysušiť psie vankúšiky na labkách a tie môžu následne popraskať. Odporúčame preto používať krémy na labky alebo balzamy, ktoré dokážu ochrániť labky pred snehom, mrazom, ľadom i soľou. Po každej prechádzke by ste mali zmyť z labiek soľ a potom ich osušiť handričkou (v prípade, že psík nenosí topánky).

Pozor na dehydratáciu!

Dehydratácia nemusí byť problémom len počas leta. Ak psík trávi čas vonku nezabúdajte, aby mal prístup k miske s čerstvou vodou aj počas zimy. Sneh nie je adekvátna náhrada sladkej vody, na to si pamätajte. Preto dohliadnite na stály prísun pitnej vody, a to niekoľko krát denne. Využiť môžete aj elektricky vyhrievané misky, vďaka ktorým voda v miske nezamrzne.

Dobrá rada na záver...

Ponúkame Vám zopár typických príznakov, ako rozpoznať, že je psíkovi už naozaj veľmi zima. Vtedy by ste ho mali, čím skôr zobrať do tepla. 

  • Psík sa chveje, ježí srsť a trasie sa.
  • Má kŕčovité držanie tela - vyťahuje chrbát hore a tlačí k sebe chvost.
  • Psík je nepokojný, vykazuje jasné príznaky nepohody, kňučí.
  • Stratil záujem o hru, pohybuje sa pomaly, pôsobí ospalo, je bez nálady.